Prism Hindsight 36" Cop Caller Longboard Deck
Made to be Prism's most versatile board in the line-up, the Hindsight is built compact with a functional kick-tail and mellow features making it perfect for tight urban maneuvering and free-riding. Big wheel flares, mild w, and rocker work together to create pockets that lock your feet in but don't get in the way when doing tricks. Built with 6 plies of maple and 2 layers of fiberglass this board is lightweight but stiff enough to be stable on high-speed mountain roads. L: 36.25" W: 9.75" WB: 24"
Order it before 09:00 of tomorrow and receive it between 4/23/26 and 4/27/26 with Shop2Shop By Chronopost
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
Made to be Prism's most versatile board in the line-up, the Hindsight is built compact with a functional kick-tail and mellow features making it perfect for tight urban maneuvering and free-riding. Big wheel flares, mild w, and rocker work together to create pockets that lock your feet in but don't get in the way when doing tricks. Built with 6 plies of maple and 2 layers of fiberglass this board is lightweight but stiff enough to be stable on high-speed mountain roads. L: 36.25" W: 9.75" WB: 24"
Features:
Rocker + Kicktail
Mild W-Concave
Big Wheel Flares
2-Ply Fiberglass + Epoxy
Product Details
Data sheet
| Width | 9.75"(24,76cm) |
|---|---|
| Construction | 6 plys maple + 2 layers fiberglass |
| Wheelbase | 24" |
| Tail Lenght | 3.5" |
| Grip tape | Not Included |
| Disciplines | Downhill, Freeride |
| Kicks | Single Kick |
| Mounting of Trucks | Top mount |
| Lenght | 36" |
Specific References
| EAN13 | 384920509974 |
|---|