Prism Theory V2 36" Cop Caller Longboard Deck
€189.95
Tax included
The Prism Theory V2 Cop Caller Series Longboard Deck is made to keep pushing your limits in downhill! Constructed from updated epoxy with 2 layers of fiberglass for the perfect stiffness and maximum strength. Featured with rockers and wheel flares to create the illusion of a dropped platform, combined with radial concave and mild W-concave to keep your feet nicely in position. Mount your trucks on this wooden toy and start curving away! Size 36" x 10"; WB 26"-27"
Description
The Prism Theory V2 Cop Caller Series Longboard Deck is made to keep pushing your limits in downhill! Constructed from updated epoxy with 2 layers of fiberglass for the perfect stiffness and maximum strength. Featured with rockers and wheel flares to create the illusion of a dropped platform, combined with radial concave and mild W-concave to keep your feet nicely in position. Mount your trucks on this wooden toy and start curving away! Size 36" x 10"; WB 26"-27"
Product Details
PRISM-THEORYV2COP-DECK
Data sheet
| Width | 10"(25,4cm) |
|---|---|
| Construction | 7-Ply Maple + 2 Ply Fiberglass |
| Wheelbase | 26-27" |
| Grip tape | Not Included |
| Disciplines | Downhill, Freeride |
| Kicks | No Kick |
| Mounting of Trucks | Top mount |
| Lenght | 36" |