Remember Hoots 70mm Longboard Wheels
The Remember Hoot in 70mm is one of the most popular freeride wheels today as it is SUPER slippery. Often referred to as a "cheater wheel", this is one that is so easy to slide that you really have to stay over top of it for grip. Lots of riders opt for these for freeride or sliding for their decent pricing, and super smooth slides. Set of four Wheels
Order it before 09:00 of today and receive it between 4/20/26 and 4/23/26 with Shop2Shop By Chronopost
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
The Remember Hoot in 70mm is one of the most popular freeride wheels today as it is SUPER slippery. Often referred to as a "cheater wheel", this is one that is so easy to slide that you really have to stay over top of it for grip. Lots of riders opt for these for freeride or sliding for their decent pricing, and super smooth slides.
Product Details
Data sheet
| Width | 45mm |
|---|---|
| Contact Patch | 38mm |
| Core Placement | Center-set |
| Lip profile | Round Lip |
| Wheel surface | Stone-ground |
| Diameter | 70mm |
| Durometer(s) | 74A(Softest); 76A; 78A; 80A(Hardest) |
| Weight | 570Grs/set |
| Disciplines | Slides, Freeride, Dancing |
| Gap width between bearing seats | 10mm(Skateboard/Longboard standard) |
| Grip level | 1/5, 2/5 |
Specific References
| EAN13 | 0694157877037 |
|---|