Powell Peralta Kevin Reimer 72mm SSF Longboard Wheels
The 72mm Kevin Reimer wheel from Powell-Peralta is an all-around DH performer. Poured in SSF( 75A Purple, 80A Yellow) and SSF PRO(Green) Formula. This is a downhill race wheel with the skin on, and then can serve you as a fast freeride wheel afterwards - Truly the best of both worlds. This is the new version that comes with the black H5 fibre infused core, and a new "inset" lip that will let the wheel grip more, and wear better. The Purple is less grippy than the Green. The yellow SSF have a more "on top of the pavement feel, is more durable, and a more firm catch when you come back into traction with lots of slide in the middle. Set of 4 Wheels
Description
The 72mm Kevin Reimer wheel from Powell-Peralta is an all-around DH performer. Poured in SSF( 75A Purple, 80A Yellow) and SSF PRO(Green) Formula. This is a downhill race wheel with the skin on, and then can serve you as a fast freeride wheel afterwards - Truly the best of both worlds. This is the new version that comes with the black H5 fibre infused core, and a new "inset" lip that will let the wheel grip more, and wear better. The Purple is less grippy than the Green. The yellow SSF have a more "on top of the pavement feel, is more durable, and a more firm catch when you come back into traction with lots of slide in the middle. Set of 4 Wheels
- Brilliant Surface - More grip when new
- Sharp edges offer extra flex for grip while carving, or sliding
- SSF PRO - 30% more grip than SSF
- Smooth sliding, but grip oriented shape for carving or racing
- Suitable for freeride when broken in
- 2mm inset with new H5 core, still flippable for even wear
Being a race wheel with sharp lips, you may lose small chunks while sliding, or when the wheel is worn down more than a few millimeters. They are not suggested for riding on very rough surfaces, those with large cracks, or for use carving around sidewalks due to their very soft 75a compound. the yellow 80a are more durable on rough surfaces
Product Details
Data sheet
| Width | 56mm |
|---|---|
| Contact Patch | 56mm |
| Core Placement | In-set |
| Lip profile | Square Lip |
| Wheel surface | Smooth |
| Diameter | 72mm |
| Durometer(s) | 80A, 75A |
| Disciplines | Fast Freeride, Downhill |
| Gap width between bearing seats | 10mm(Skateboard/Longboard standard) |
| Grip level | 4/5 |
Specific References
| EAN13 | 0842357148956 |
|---|