Harfang Absolute 73mm Roman Candle Longboard Wheels
€109.95
Tax included
Harfang Absolute 73mm Downhill wheels with sparks. Those high traction longboard wheels sparks when sliding!
Add to Wishlist
Order it before 09:00 of tomorrow and receive it between 5/16/26 and 5/20/26 with Shop2Shop By Chronopost
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
Harfang Absolute 73mm Downhill wheels with sparks. Those high traction longboard wheels sparks when sliding!
Product Details
HARFANG-ASOLUTECANDLE-78
Data sheet
| Width | 56mm |
|---|---|
| Contact Patch | 56mm |
| Core Placement | Off-set |
| Lip profile | Square Lip |
| Wheel surface | Smooth |
| Diameter | 73mm |
| Durometer(s) | 78A |
| Weight | 825Grs/ Set of 4 wheels |
| Disciplines | Sparks when Sliding, Fast Freeride, Downhill |
| Gap width between bearing seats | 10mm(Skateboard/Longboard standard) |
| Grip level | 4/5 |