D Street 59 Cent Cruiser Wheels
€23.95
Tax included
D Street mini cruiser skateboard wheels size 59mm x 45mm, durometer 78a, set of four wheels
Description
D Street mini cruiser skateboard wheels size 59mm x 45mm, durometer 78a, set of four wheels.
Product Details
DSTREET-59CENT-78BLUE
Data sheet
| Width | 45mm |
|---|---|
| Contact Patch | 45mm |
| Core Placement | Off-set |
| Lip profile | Square Lip |
| Wheel surface | Smooth |
| Diameter | 59mm |
| Durometer(s) | 78A |
| Disciplines | Cruiser |
| Gap width between bearing seats | 10mm(Skateboard/Longboard standard) |
| Grip level | 4/5 |
Specific References
| EAN13 | 5055836522191 |
|---|