Carver Roundhouse Mag 65mm Surfskate Wheels
€69.95
Tax included
Carver Rounhouse Mag 65mm Surfskate wheels. Grippy and fast rolling just like the 70MM Mag, but lighter and more compact. Hardened to an 81A to keep a fast roll with the smaller diameter. Set of 4 Wheels
Description
Carver Rounhouse Mag 65mm Surfskate wheels. Grippy and fast rolling just like the 70MM Mag, but lighter and more compact. Hardened to an 81A to keep a fast roll with the smaller diameter. Set of 4 Wheels
Product Details
CARVER-ROUNDHOUSEMAG65-81AQUA
Data sheet
| Contact Patch | 44mm |
|---|---|
| Core Placement | Off-set |
| Lip profile | Square Lip |
| Wheel surface | Smooth |
| Diameter | 65mm |
| Durometer(s) | 81A |
| Disciplines | Pumptrack, Surfskate, Carving, Cruising |
| Gap width between bearing seats | 10mm(Skateboard/Longboard standard) |
| Grip level | 4/5 |