Blood Orange Smoke 66mm Longboard Wheels
€67.95
Tax included
These Smoke wheels by Blood Orange have class. They are stealth, sleek, and sexy. They are here for you no matter your preferred riding style. the Smoke Formula is durable, but still leaves trails of wispy thane lines. The fiberglass reinforced core provides excellent protection from impacts, but still provides a smooth roll. Set of 4 Wheels
Description
These Smoke wheels by Blood Orange have class. They are stealth, sleek, and sexy. They are here for you no matter your preferred riding style. the Smoke Formula is durable, but still leaves trails of wispy thane lines that we all crave. The fiberglass reinforced core provides excellent protection from impacts, but still provides a smooth roll. If you're looking for wheels that will heighten your performance, then look no further.
- Smoke Formula
- 66mm Wheels
- 41mm Width
- 29mm Contact Patch
Product Details
BLO-SMOKE66-84
Data sheet
| Width | 41mm |
|---|---|
| Contact Patch | 29mm |
| Core Placement | Center-set |
| Lip profile | Round Lip |
| Wheel surface | Stone-ground |
| Diameter | 66mm |
| Durometer(s) | 84A |
| Disciplines | Slides, Pumptrack, Freeride, Dancing, Surfskate, Carving, Cruising |
| Gap width between bearing seats | 10mm(Skateboard/Longboard standard) |
| Grip level | 1/5 |
Specific References
| EAN13 | 3663174012513 |
|---|