Cinetic Nebula V2 60mm Longboard Wheels
€32.95
Tax included
Cinetic Nebula V2 60mm cruiser, slide, & surfskate wheels. Comes in a wide range of durometers to fit more styles. Cinetic Nebula wheels are very easy to slide and are fun for slide tech, cruising, or freeriding. 60mm diameter, x 40mm width. High Rebound Formula. Made in Spain. Set of four wheels
Description
Cinetic Nebula V2 60mm cruiser, slide, & surfskate wheels. Comes in a wide range of durometers to fit more styles. Cinetic Nebula wheels are very easy to slide and are fun for slide tech, cruising, or freeriding. 60mm diameter, x 40mm width. High Rebound Formula. Made in Spain. Set of four wheels
Specs: 60mmx40mm, Contact patch 29mm
Product Details
CINETIC-NEBULA60V2-82
Data sheet
| Width | 44mm |
|---|---|
| Contact Patch | 29mm |
| Lip profile | Round Lip |
| Wheel surface | Smooth |
| Diameter | 60mm |
| Durometer(s) | 82A, 80A, 78A |
| Disciplines | Slides, Cruiser, Dancing, Surfskate, Bowl |
| Gap width between bearing seats | 10mm(Skateboard/Longboard standard) |
| Grip level | 1/5, 2/5 |
Specific References
| EAN13 | 8433975206443 |
|---|