Jart Classic Mini 7.25" LC Complete Skateboard
Skateboard Jart Classic series 7.25''. The matching size for kids. Low concave. 7 plies US maple. Single pressed in Spain. Jart is one of the largest skateboards company. Its succes can be explain by its use of high quality woods and glues, making boards strongs and with a good pop at an affordable price.
Order it before 09:00 of tomorrow and receive it between 4/25/26 and 4/29/26 with Shop2Shop By Chronopost
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
Skateboard Jart Classic series 7.25''. The matching size for kids. Low concave. 7 plies US maple. Single pressed in Spain. Jart is one of the largest skateboards company. Its succes can be explain by its use of high quality woods and glues, making boards strongs and with a good pop at an affordable price.
7.25"x28.1"; Wheelbase 12"; Nose 6.24"; Tail 5.8"
Board set with Jessup griptape, Iron 5" Trucks, Abec 5 Bearings, Jart 50mm 100A Wheels
Product Details
Data sheet
| Width | 7.25" |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 12" |
| Nose Lenght | 6.04" |
| Tail Lenght | 5.8" |
| Concave | Low |
| Disciplines | Street, Skatepark |
| Kicks | Double Kicks |
| Shape | Standard Popsicle |
| Lenght | 28.1" |
Specific References
| EAN13 | 8433975056031 |
|---|