Mini Logo A-Cut II 58mm 101A Skateboard Wheels
€27.50
Tax included
Mini Logo A-Cut II 58mm 101A Wheels. Thin contact patch and lightwight for technical skating. 58mm is a great size for bowl riding. Lifetime warranty against manufacturer defects. Set of four wheels
Description
Mini Logo A-Cut II 58mm 101A Wheels. Thin contact patch and lightwight for technical skating. 58mm is a great size for bowl riding. Lifetime warranty against manufacturer defects. Set of four wheels
Product Details
MLOGO-ACUT258-101
Data sheet
| Width | 33mm |
|---|---|
| Contact Patch | 20mm |
| Core Placement | Center-set |
| Lip profile | Round Lip |
| Wheel surface | Treaded |
| Diameter | 58mm |
| Durometer(s) | 101A |
| Weight | 315Grs/Set of 4 Wheels |
| Disciplines | Bowl |
| Gap width between bearing seats | 10mm(Skateboard/Longboard standard) |
Specific References
| EAN13 | 0842357149373 |
|---|