Ricta Sparx 52mm Framework Skateboard Wheels
€34.95
Tax included
Ricta Sparx 52mm 99A skateboard wheels with Framework graphic. The Sparx perform on any type of terrains from park to street. With a medium width shape, you get a good balance between speed and slide. Set of 4 Wheels
Description
Ricta Sparx 52mm 99A skateboard wheels with Framework graphic. The Sparx perform on any type of terrains from park to street. With a medium width shape, you get a good balance between speed and slide. Set of 4 Wheels
Product Details
RICTA-SPARXFRANEWORK-5299WHITE
Data sheet
| Width | 33mm |
|---|---|
| Contact Patch | 18.5mm |
| Core Placement | Center-set |
| Lip profile | Round Lip |
| Diameter | 52mm |
| Durometer(s) | 99A |
| Disciplines | Bowl, Street, Skatepark |
| Gap width between bearing seats | 10mm(Skateboard/Longboard standard) |
Specific References
| EAN13 | 193172236510 |
|---|