Radar Energy 62 Roller skate Wheels(Set of 4)
€49.95
Tax included
The Radar Energy 62 Wheels feature the finest outdoor urethane available for outdoor skating. The wheel is designed to glide smoothly over rough surfaces and small debris. Energy 62s are the most popular outdoor wheels on the market. Sold in packs of four wheels. To order a full set of wheels, be sure to set your quantity to two.
Description
The Radar Energy 62 Wheels feature the finest outdoor urethane available for outdoor skating. The wheel is designed to glide smoothly over rough surfaces and small debris. Energy 62s are the most popular outdoor wheels on the market. Sold in packs of four wheels. To order a full set of wheels, be sure to set your quantity to two.
Product Details
RADAR-ENERGY62-YELLOW
Data sheet
| Width | 32mm |
|---|---|
| Contact Patch | 25mm |
| Lip profile | Round Lip |
| Wheel surface | Smooth |
| Diameter | 62mm |
| Durometer(s) | 78A |
| Disciplines | Bowl, Cruising |
| Gap width between bearing seats | 8mm(Roller standard, Krypto wheels) |