Arbor Cucharon 32" Solstice B4BC Complete Skateboard
Natrural Wood Topsheet The Cucharon 32" has a traditional spoon shaped nose, wide platform, and longer wheelbase for shredding large transitions. Call it small longboard or large skateboard, the Cucharon is fun for cruising, bowl riding, or pumtrack riding. Board is set with resin grip, Paris Street 149mm Trucks, Abec 7 Bearings, Arbor Shakedown 58mm 80A Wheels. Solstice Serie
Order it before 14:30 of today and receive it between 5/16/26 and 5/20/26 with Chronopost International
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
Natrural Wood Topsheet The Cucharon 32" has a traditional spoon shaped nose, wide platform, and longer wheelbase for shredding large transitions. Call it small longboard or large skateboard, the Cucharon is fun for cruising, bowl riding, or pumtrack riding. Board is set with resin grip, Paris Street 149mm Trucks, Abec 7 Bearings, Arbor Shakedown 58mm 80A Wheels. Solstice Serie
Product Details
Data sheet
| Width | 8.75" |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 14.75" |
| Disciplines | Bowl, Cruiser, Pumptrack, Tech Slides |
| Kicks | Double Kicks |
| Mounting of Trucks | Top mount |
| Shape | Standard Popsicle |
| Lenght | 32" |
Specific References
| EAN13 | 5059415054967 |
|---|