Blood Orange Liam Morgan 65mm Pastel Longboard Wheels
Blood Orange Liam Morgan wheels pro model. Those wheels have the perfect balance slide/grip. Its slide sugary, leting great white thane lines on the road. This 65mm version is best for slides sessions and freeride. Pastel limited edition. Set of 4 Wheels
Order it before 09:00 of tomorrow and receive it between 4/17/26 and 4/21/26 with Shop2Shop By Chronopost
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
Blood Orange Liam Morgan wheels pro model. Those wheels have the perfect balance slide/grip. Its slide sugary, leting great white thane lines on the road. This 65mm version is best for slides sessions and freeride. Pastel limited edition
Diamter 65mm
LMF Urethane (Liam Morgan Formula)
Seamfoam 80a; Lavander 82a; Coral 84a
Offset 3.5mm
Contact Patch 31mm
Set of four wheels
Product Details
Data sheet
| Width | 43mm |
|---|---|
| Contact Patch | 31mm |
| Core Placement | Off-set |
| Lip profile | Round Lip |
| Wheel surface | Stone-ground |
| Diameter | 65mm |
| Durometer(s) | 80A; 82A; 84A |
| Disciplines | Slides, Pumptrack, Freeride, Dancing, Carving, Cruising |
| Gap width between bearing seats | 10mm(Skateboard/Longboard standard) |
| Grip level | 1/5 |
Specific References
| EAN13 | 3663174011769 |
|---|