Globe G2 Half Dip 8.375" Complete Skateboard
€114.95
Tax included
Globe G2 Half Dip street complete is a classic resin-7 complete with ABEC-7 bearings with a size of 8.375" x 32" x 14.25"WB. It features a Resin-7 hard rock maple base with a full concave. This Globe skateboard has 6" Tensor Alloy hollow kingpin trucks, Abec 7 Bearings, and 54mm 101a wheels. The top deck is a black grip tape
Description
Globe G2 Half Dip street complete is a classic resin-7 complete with ABEC-7 bearings with a size of 8.375" x 32" x 14.25"WB. It features a Resin-7 hard rock maple base with a full concave. This Globe skateboard has 6" Tensor Alloy hollow kingpin trucks, Abec 7 Bearings, and 54mm 101a wheels. The top deck is a black grip tape
Product Details
GLOBE-G2HALFDIPGREYCREAM837-PACK
Data sheet
| Width | 8.375" |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 14.25" |
| Concave | Medium |
| Disciplines | Bowl, Street, Skatepark |
| Kicks | Double Kicks |
| Shape | Standard Popsicle |
| Lenght | 32" |