Santa Cruz Kendall Pumpkin 10" White Skateboard Deck
Santa Cruz Pro model Jeff Kendal skateboard deck with white Pumpkin graphics by Jim Philipps. Special 50th anniversary series reissue collector's deck from the company founded in 1973. The old school double kicks shape is almost identical to the original released in 1987 (Nose slightly modified / lengthened). 10" x 30.12"; Wheelbase 15.125". 7 ply epoxy infused maple. Cruise missile II concave. Deck suitable for bowl, cruising, street old school, & pumptrack
Order it before 09:00 on Monday and receive it between 4/15/26 and 4/18/26 with Shop2Shop By Chronopost
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
Santa Cruz Pro model Jeff Kendal skateboard deck with white Pumpkin graphics by Jim Philipps. Special 50th anniversary series reissue collector's deck from the company founded in 1973. The old school double kicks shape is almost identical to the original released in 1987 (Nose slightly modified / lengthened). 10" x 30.12"; Wheelbase 15.125". 7 ply epoxy infused maple. Cruise missile II concave. Deck suitable for bowl, cruising, street old school, & pumptrack.
Product Details
Data sheet
| Width | 10"(25,4cm) |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 15.125" |
| Nose Lenght | 3.77" |
| Tail Lenght | 7.03" |
| Griptape | Not Included |
| Disciplines | Pumptrack, Cruiser, Bowl, Street, Skatepark |
| Kicks | Double Kicks |
| Mounting of Trucks | Top mount |
| Shape | Old School |
| Year of Release | 2023 |
| Lenght | 30.12" |
Specific References
| EAN13 | 193172413690 |
|---|