Paris Street 108mm Skateboard truck(Single)
The Paris Street series of trucks, as the name suggests, is designed for street skating. The 108 mm version fits perfectly on mini cruisers and narrow skateboards. Thanks to its high height (57.15 mm), using riser pads is no longer always necessary, and the leverage effect is increased for better turning. Paris recommends the 108 mm version for boards that are 6 to 7 inches wide. Truck sold individually.
Description
The Paris Street series of trucks, as the name suggests, is designed for street skating. The 108 mm version fits perfectly on mini cruisers and narrow skateboards. Thanks to its high height (57.15 mm), using riser pads is no longer always necessary, and the leverage effect is increased for better turning. Paris recommends the 108 mm version for boards that are 6 to 7 inches wide. Truck sold individually.
Product Details
Data sheet
| Height | High |
|---|---|
| Width | 108mm |
| Construction | Cast Aluminium |
| Disciplines | Cruiser |
| Geometry | Traditional |
| Bushings Heights & Shapes | Barrel, Cone, Street Height 0.5" |
| Recommended Board Size | 7.5" & Below |
| Trucks Axles Diameter | 8mm(Standard) |
Specific References
| EAN13 | 3663174000572 |
|---|