Independent 139mm Forged Hollow Stage 11 Silver (Single)
€44.95
Tax included
Skateboard Truck Independent 139mm Forged Hollow Stage 11 Pro Model Chris Joslin Blue. Forged baseplate for stronger impact resistance. Hollow axle and kingpin makes this truck lighter for higher ollies. Recommended for deck width 7.87" to 8.25". Sold as a single truck
Description
Skateboard Truck Independent 139mm Forged Hollow Stage 11 Silver. Forged baseplate for stronger impact resistance. Hollow axle and kingpin makes this truck lighter for higher ollies. Recommended for deck width 7.87" to 8.25". Sold as a single truck
Product Details
INDY-139FORGEDHOLLOW-SILVER
Data sheet
| Height | 53.5mm |
|---|---|
| Width | 139mm(5.25") |
| Construction | Hollow Kingpin, Hollow Axle, Forged Aluminium |
| Weight | 336Grs |
| Geometry | Traditional |
| Bushings Heights & Shapes | Barrel, Cone, Short Street Height 0.4", Street Height 0.5" |
| Recommended Board Size | 7.87" to 8.25" |
| Axle width | 8" |
Specific References
| EAN13 | 659641916807 |
|---|