Landyachtz ATV-X Perfecto 32" Speakeasy Complete Longboard
The ATV-X Series by Landyachtz are guaranteed to make you skate faster, ollie higher and shred harder. Well, that is assuming you already skate fast, ollie reasonably high, and shred on a regular basis. Your city streets asked for the ideal skate everywhere do everything board and we answered. Traditional skate construction with an added layer of fiberglass create a lightweight, long-lasting and fully capable city cruiser that you can actually skate! Tackle all terrains!
Description
The ATV-X Series by Landyachtz are guaranteed to make you skate faster, ollie higher and shred harder. Well, that is assuming you already skate fast, ollie reasonably high, and shred on a regular basis. Your city streets asked for the ideal skate everywhere do everything board and we answered. Traditional skate construction with an added layer of fiberglass create a lightweight, long-lasting and fully capable city cruiser that you can actually skate! Tackle all terrains!
32" Length I 9" Width I 14.375" Wheelbase
Board set with standard griptape, Bear Polar 155mm, Bear Space Ball Abec7 bearings, Hawgs Lil Easy 60mm 78A Wheels*
*wheels color may vary depending of stocks
Landyachtz is committed to planting one tree for each board that is purchased.
Product Details
Data sheet
| Width | 9"(22,86cm) |
|---|---|
| Wheelbase | 14.375" |
| Concave | Medium |
| Disciplines | Tech Slides, Pumptrack, Cruiser, Bowl, Street, Skatepark |
| Kicks | Double Kicks |
| Mounting of Trucks | Top mount |
| Shape | Standard Popsicle, Old School |
| Lenght | 32" |
Specific References
| EAN13 | 3662492641771 |
|---|