Thunder 147 139mm Hi Raw Polished Skateboard Truck(Pce)
Thunder 147 Hi Raw polished. Width 139mm(5.25") with a total axle lenght of 8". Standard height. Thunder has the best weight/strenght ratio. This truck is a beast for Advanced skateboarders. We recommend using the 147 with 7.75" to 8.125" decks. Sold as a single truck
Order it before 09:00 of tomorrow and receive it between 4/25/26 and 4/29/26 with Shop2Shop By Chronopost
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
Thunder 147 Hi Raw polished. Width 139mm(5.25") with a total axle lenght of 8". Standard height. Thunder has the best weight/strenght ratio. This truck is a beast for Advanced skateboarders. We recommend using the 147 with 7.75" to 8.125" decks. Sold as a single truck
Product Details
Data sheet
| Width | 139mm(5.25") |
|---|---|
| Construction | Cast Aluminium |
| Wheel surface | Raw Polished |
| Weight | 335Grs |
| Disciplines | Street, Skatepark, Bowl |
| Geometry | Traditional |
| Recommended Board Size | 7.87" to 8.25" |
| Trucks Axles Diameter | 8mm(Standard) |
| Axle width | 8" |